Plápolající oheň v krbu nás nejen dokonale zahřeje, ale v mnohých z nás umí vyvolat i pozitivní a uklidňující atmosféru. Znečištěné sklo krbové vložky ale může celý tento dojem narušit a atmosféra je tatam.
Každá správná hospodyňka v takovou chvíli pohotově vytáhne nejrůznější čistící prostředky a začne vše důkladně čistit a leštit. Víte ale, že i samotný popel poslouží jako skvělé přírodní čistidlo? Tuto metodu používaly už naše babičky. Navíc jde o velmi snadnou a levnou techniku bez přidaných chemikálií. Dnes si řekněme, jak na to.
Komín, topidla i jejich prosklené části jsou nejvíce znečišťovány sazemi a popelem z paliva. Znečištění se zvětšuje i v případě použití nedostatečně vysušeného palivového dřeva. Nejenže takové dřevo špatně hoří a snižuje výhřevnost, ale jeho důsledkem je i to, že samotný krb a kamna špatně táhnou. Proto je dobré spalovat dřevo minimálně rok uskladněné a krb a kamna pravidelně čistit.
Moderní krbová kamna a vložky spalují velice úsporně a vzniká tak jen malé množství odpadu. V tomto případě postačí čištění od popela jednou týdně. Popel do sebe nasává vlhkost, proto jej raději nenechávejte v krbu delší dobu. Vyhnete se tak zbytečnému vzniku koroze. Popel ovšem nevyhazujte. Naopak. Po vychladnutí kamen se s jeho pomocí můžete pustit rovnou do čištění.
V případě čistění popelem se nemusíte ničeho bát. Hravě si poradí i s připečeninami vytvořenými opřeným hořícím dřevem. Jednoduše použijte navlhčenou houbičku na nádobí, papírový ubrousek nebo noviny, naberte trochu popela a vzniklou kašičkou sklo omyjte. K dokonalému výslednému efektu už sklo jen jednoduše vyleštěte papírovou utěrkou.
Popel můžete použít i v mnoha dalších případech. Skvěle poslouží při mytí horní části kamen, plechových hrnků, smaltových van a kachliček. Důležité je používat popel ze dřeva. Popel z uhlí by mohl povrch poškrábat.
Skvělým čistidlem je i cigaretový popel. Spolu s trochou vody skvěle zatočí s čajovými a kávovými usazeninami na porcelánu, které tvoří nevzhledné žlutohnědé památky uvnitř hrníčků. Stejně tak si poradí i se stříbrem a zlatem. Stačí popel nasypat na vlhký hadřík a šperk jemným tlakem otírat.
Základy čištění popelem už tedy znáte, tak se můžete pustit vesele do práce.