Čistý krb nebo kamna snadno a rychle

18.01.2019

Kdo z vás vlastní krb, jistě ví, že plápolající oheň a teplo domova, které vykouzlí, jen tak nějaký radiátor nenahradí. S provozem krbu nebo kamen ale souvisí i nutnost čištění, které v tomto případě nemá pouze estetickou funkci, ale i bezpečnostní. Špatně vyčištěný krb může způsobit i bouchnutí sazí, které se tak dostanou do bytu a z útulné atmosféry je rázem nepříjemná spoušť. Dnes vám proto přinášíme rady, jak kamna nebo krb vyčistit snadno a rychle, zevnitř i zvenku.


 

První kroky k čistému krbu spočívají už v prevenci jeho zanesení. V tomto smyslu se vyplatí dodržovat následující zásady:

  • Používejte vždy správně vyschlé dřevo. Čištění krbů a kamen začíná už volbou paliva. Pokud k vytápění použijete vlhké dřevo, zanese se sklo krbu, ale i krbová vložka a komín. Volba správného dřeva tedy nemá vliv pouze na výhřevnost, ale i na čistotu krbu nebo kamen.
  • Ačkoli kompletní očistu si jednou za čas vyžádají každá kamna nebo krb, čistěte je i průběžně, dle potřeby.
  • Popel pravidelně odstraňujte buď krbovým vysavačem, nebo smetáčkem.
  • Dodržujte pravidelné čištění komína

 

Čištění krbů

Základním pravidlem je čistit krb za studena. Počkejte tedy, až úplně vychladne. Poté důkladně vysajte popel z topeniště. Skvělým pomocníkem pro čištění krbů je PE-PO čistící poleno, které slouží k odstraňování sazí z komínů a kouřovodů a zlepšuje tak provoz kamen a krbů. Jeho použití je velmi jednoduché, stačí jej vložit do krbu i s papírovým obalem a zapálit z obou konců. 

Čisté i zvenčí

Zanesené krbové sklo způsobuje nevhodné palivo, ale třeba i špatný tah v komíně. Špinavé sklo krbu snadno zkazí útulnou atmosféru, kterou vytváří plápolající oheň. Pojďme si proto říci, jak s jeho zanesením rychle zatočit. Opět nechte krb nejprve vychladnout. Na čištění krbového skla nepožívejte prostředky, kterými běžně čistíte povrchy v domácnosti, raději vezměte do ruky speciální přípravek. S PE-PO čističem krbových skel vyčistíte sklo mrknutím oka a navíc ho můžete použít i na čištění trouby, kamen nebo grilu. K čištění použijte jemnou stranu houbičky, na kterou čistič nanesete.

Čištění peletových kamen

Pokud patříte k těm, co používají peletová kamna, zpozorněte. Díky jejich automatickému hoření, dobré účinnosti a nízké ceně je jasné, že se stávají stále oblíbenější možností. I taková kamna je ale potřeba jednou za čas vyčistit, zvýšíte tak jejich účinnost a snížíte spotřebu pelet. Stejně jako u ostatních kamen a krbů platí, že byste měli pravidelně vynášet popel a dodržovat obecné zásady správného topení. Pokud už se ale pustíte do generálního úklidu ve vašich peletových kamnech, jistě vám budou nápomocny PE-PO čistící pelety, které odstraní saze a nahromaděné zbytky pryskyřice, vyčistí palivový hořák, teplovodní výměník, sklo na dvířkách, komín a kouřovody

Nenechte si uniknout nové články