Desatero sázení ovocných stromků

21.02.2017

Stará moudrost praví, že každý muž by měl během svého života postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Dům vám bohužel nepostavíme a ani se synem vám nepomůžeme. Se zasazením ovocných stromů se na nás ale můžete spolehnout a je jedno, jestli jste muž nebo žena. Vždyť co je krásnější, než si v létě utrhnout čerstvé jablko či hrušku na vlastí zahradě?

Kdy sázet?

Kladete si každý rok otázku, kdy je vhodné období na sázení stromků? Jestli je lepší jaro nebo podzim? Ideální dobou na vysazení ovocných stromů je podzim. Pokud jste se ale rozhodli obohatit svou zahradu nyní, nemusíte mít obavy. S výsadbou můžete začít i na jaře, hned jak půda rozmrzne.

1. Výběr stromu

Při výběru stromu hraje roli hned několik faktorů – velikost zahrady, kvalita půdy, orientace na světové strany a nadmořská výška (s rostoucí nadmořskou výškou klesá počet druhů stromů, které jsou pro výsadbu vhodné). V každém zahradnictví či hobbymarketu vám rádi poradí a pomohou vybrat ideální strom pro vaši zahradu. Stačí se jen zeptat.

2. Umístění

Ovocné stromy vyžadují slunné místo s propustnou půdou. Každý druh má navíc specifické požadavky na klimatické podmínky. Oproti nenáročných třešním a jabloním jsou třeba broskvoně a meruňky velmi citlivé a vyžadují velmi prosluněné a teplé místo.

Ohled musíte brát i na vzdálenost od sousedních pozemků, aby strom v dospělosti nezasahoval do sousední zahrady.

3. Ořezání

Před výsadbou je důležité zkrátit kořeny ostrým nožem a ostříhat všechny poškozené, namrzlé či zaschlé kořeny a vytvořit co možná nejpravidelnější tvar.

4. Naložení

Zkrácené kořeny je dobré namočit do zemité kaše nebo použít přípravek ochranného kořenového hydrogelu. Poté je nutná okamžitá výsadba.

5. Hloubka a šířka jámy

Přílišná hloubka i výška stromům nesvědčí. Ideální hloubkou je taková hloubka, ve které stromek rostl ve školce, tedy 0,3–0,6 m. Berte ohled i na to, že po slehnutí půdy klesne stromek.

6. Šířka

Ideální rozměry jsou od 0,6×0,6m až do 1x1m. Důležité je, aby se kořeny nedotýkaly okraje jámy.

7. Půda

Při kopání jámy rozdělte půdu na dvě hromady, které následně opět využijete. První utvořte z horní půdy, druhou ze spodní.

shutterstock_214337929

8. Výsadba

Po rozložení kořenové soustavy stromu do jámy můžete začít prosypávat sypkou zeminou. Nezapomeňte občas se stromem zatřepat, aby zemina vyplnila všechny prostory. Tak pokračujte, dokud nebude jáma zasypaná do ¾. Poté půdu přišlápněte a zalijte. Poté přihrňte zbývající zeminu.

9. Zalévání

Stromky vysazené na jaře vyžadují velké množství vody. Na začátku tedy stromky zalévejte alespoň jednou týdně 10–15 l vody. Později, při suchém počasí, postačí jednou za deset až čtrnáct dní.

10. Vyvazování

Po výsadbě je třeba přivázat stromek volněji ke kůlu, aby měl možnost růst. Teprve až se stromek usadí, můžete spojení upevnit. 

Nenechte si uniknout nové články