Jak na správný tah komínu

31.01.2017

Jedním z hlavních předpokladů správné funkce kamen je komín a jeho správný tah. Při správném zacházení, pravidelném čištění a návštěvách kominíka můžete předejít mnoha nepříjemnostem. Při nevhodném používání ale může dojít k nejrůznějším závadám a hned je oheň na střeše. A to doslova. Jaké jsou ty nejčastější a jak se jim vyvarovat?

Na úvod je důležité si říct, k čemu komín vlastně slouží. Komín se používá především k odvádění spalin z objektu a napojují se na něj krby, kamna, pece nebo kotle, u kterých zajišťuje odvod spalin z topeniště. V případě, že má komín špatný tah, nedosáhnou ani sebelepší kamna svých skutečných výhřevných vlastností a optimálních vlastností.

Samotný tah vzniká rozdílem mezi vysokou teplotou v komíně a nižší venkovní teplotou. Komín tedy dobře táhne v případě, že:

  • komín má správnou výšku
  • nastane velký rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v komíně
  • jasného venkovního počasí

shutterstock_168915986

Opačného efektu dosáhnete při:

  • nadměrném utěsnění domu
  • vysoké venkovní teplotě a bezvětří
  • nesprávné výšce komínu
  • nadbytku vzduchu, který se komína dostane

Nejčastější závady komína, se kterými se můžete setkat.

Nadměrné nánosy sazí

Saze se pojí s kouřem, který vzniká spalováním při nízké teplotě. Důležité je proto udržovat optimální teplotu cca 250°C pomocí sekundárního vzduchu. K tomu vám pomůže teploměr umístěný na kouřovodu.

Důležitá je i volba vhodného paliva jako je kvalitně proschlé dřevo. Vyhnout byste se naopak měli spalování vlhkého dřeva a odpadu.

Kouř v místnosti

I zde je hlavním problémem nízká teplota. Aby komín získal správný tah, musí se nejdříve zahřát. Pokud tedy nemusíte, neotvírejte dvířka dokud dřevo neshoří na uhlíky. Na vině mohou být i usazeniny, změna tlaku, inverze či špatné podmínky tahu. V takovém případě už ale vyhledejte pomoc profesionála.

Jaký komín je ideální?

Nejvhodnější jsou izolované cihlové nebo ocelové komíny. Hlavním kritériem je ale jejich výška, která by neměla být nižší než 4 metry a s přesahem přes hřeben střechy, aby kouř stoupal vzhůru.

Pozvěte si kominíka

Pravidelnou údržbou a čištěním kamen prodloužíte jejich životnost. I tak je ale nutné na základě vyhlášky 34/2016 Sb., která nařizuje minimálně jednou ročně kontrolu komínu, pozvat si kominíka, který vám kontrolu provede.

shutterstock_419077936

Nenechte si uniknout nové články