Jak vybrat správný vánoční stromek?

28.11.2016

Vánoční stromeček je bezesporu jedna z nejdůležitějších svátečních dekorací, která zdobí snad každou českou domácnost. Můžete volit mezi řezaným stromkem, který krásně provoní celý byt, nebo sáhnout po umělé imitaci. Jak ale správně vybírat, když už se rozhodnete pro přírodní variantu?

Řada lidí chce šetřit české lesy, a proto volí stromek umělý. Tady ale můžeme vaši obavu vyvrátit. Do nabídky se dostanou jen ty stromky, které jsou pro tuto příležitost přímo pěstované na plantážích, případně ty, které překážejí ostatním v růstu. Pokud tedy chcete prožít Vánoce s nádechem přírody a nevadí vám trocha toho zametaní opadaných jehliček, rozhodně při svém výběru sáhněte po řezané variantě .

Nabídka českých prodejců je opravdu široká. Ne vždy se ale vyplatí vybírat pouhým okem. Každý stromek má své výhody a nevýhody, ke kterým je dobré přihlédnout.

shutterstock_515055754

Smrk pichlavý, který možná znáte pod pojmem smrk stříbrný, je oblíbený především díky své husté koruně a stříbrnému zbarvení, které mu dodává sváteční vzhled. Navíc si uchovává dlouho svěží vzhled a neopadává, takže vám ušetří i práci s úklidem. Levnější variantou je pak smrk ztepilý, který ale bohužel dříve opadá.

Jedle bělokorá je považována za tradiční český vánoční stromeček. Krásně provoní celý byt, neopadává a na jejích temně zelených jehlicích ozdoby dokonale vyniknou. Obdobně je na tom i jedle nordmannská. Nejdražší možností je pak jedle kavkazská.

Posledním zástupcem je borovice lesní. Ta je charakteristická řidší kuželovitou korunou a větší vzdáleností větví. Navíc se může pyšnit opravdu dlouhou výdrží.

Velkým trendem se staly stromky v květináči, které mohou přes rok zdobit vaši zahradu. Tyto stromky jsou ale velmi citlivé na změny teploty. Do bytu je tak můžete vzít jen na velmi krátkou dobu (max. 10 dní) a před umístění i vrácením do zahrady vyžadují postupnou aklimatizaci.

Jak nakupovat?

Vydejte se do ulic

Před svátky narazíte před nákupními centry a na vánočních trzích na venkovní stánkové prodejce. Možností jsou i zahradnická centra, kde si můžete stromek vybrat předem a nechat uskladnit až do Vánoc. Rozhodně ale stromek nenakupujte v teplém prostředí, které mu ubírá na životnosti.

Sledujte ceny

Dobrý prodejce má částky transparentně vystavené a vy se tak nemusíte obávat následných sporů o cenu. Navíc vám poradí se správnou péčí a ofrézuje kmen stromu, aby se lépe vešel do stojanu, který pro něj máte doma připravený.

Hezky česky

Některé stromky se k nám můžou dostat ze zahraničí, dlouhá cesta na ně ale může mít neblahý dopad. Proto raději volte stromky české, které poznáte podle označení „Vypěstováno na plantážích v ČR“.

shutterstock_521711236

Zdraví na prvním místě

Toto pravidlo platí i stromků. Zdravý stromek neopadává, má zdravou barvu (seschlé či netradičně zabarvené rozhodně nevolte), není zdeformovaný dopravou nebo nešetrným zacházením a nenese na sobě velké stopy po pryskyřici.

Do zimy s ním

Po příchodu domů stromek vybalte, seřízněte mu kmínek cca o 2-3 cm a uložte ho do nádoby s vodou na chladné místo s teplotou kolem 0° C (balkon, garáž, zahrada). Vyhněte se jižní straně a hlavně loupání kůry u kmínku, kterou stromek potřebuje pro načerpání vody a živin. Tu je třeba dodávat neustále. Vhodným řešením je stojan na stromek s nádržkou na vodu, který zakoupíte v hobby marketech.

Kam s ním?

Pokud je to možné, snažte se stromek umístit dál od topení a okna. Sluneční paprsky a teplo totiž stromku moc neprospívají.

TIP: Nikdy nekupujte zabalený stromek. Vždy si zkontrolujte jeho kvalitu a větve a teprve poté si jej nechce zabalit.

Nenechte si uniknout nové články