Noc plná kouzel

11.04.2016

Noc z 30. dubna na 1. května se v současné době nese v duchu hudby, oslav a večerního rejdění. Noc čarodějnic je ale historicky velmi významnou nocí, o jejíž historii už se tolik neví. Pojďte si s námi připomenou kořeny tohoto svátku.

Bylo nebylo 

Pálení čarodějnic nebo také Noc čarodějnic, Valpružina noc či Filipojakubská noc patří mezi jeden z nejznámějších svátků, který svou historií sahá až do předkřesťanských dob. Obdobný svátek se slaví i v dalších evropských zemích, kde nese svůj vlastní název a s ním spojené tradice. Zvyky a tradice, které se u nás pojí s nocí z 30. dubna na 1. května, mají své počátky už v pohanském období. Jedním z nich bylo např. skákání přes oheň, které mělo zajistit ženám plodnost a krásu. Samotný popel z těchto ohňů pak měl mít blahodárný vliv na i úrodu. S touto nocí bylo spojeno i otevírání jeskyní a podzemních slují, ve kterých byl ukryt poklad.

Tradice pálení čarodějnic je spojena především s inkvizicí. Ženy obdařené zvláštními schopnostmi byly pro církev velkým trnem v oku, a proto je po usvědčení z čarodějnictví čekal ten nejtvrdší trest. Trest smrti upálením. Za oběť čarodějnictví padly po celé Evropě a Americe desetitisíce nevinných žen.

30. duben je také oslavou nadcházejícího jara. Dříve se oslavy konaly o úplňku, mezi jarní a letní rovnodenností. Ten si lidí zároveň spojili i s čarodějnicemi a začali věřit, že se v ten samý den čarodějnice slétají na svůj sabat. Před ním se natíraly kouzelnými mastmi, s jejichž pomocí ovládaly létání na košťatech z jasanového dřeva a nebo vrbových a březových proutků. Čarodějnice se prý na svých sletech proměňovaly v psy, vlky a další zvířata a vyprávěly si zábavné historky, jak se jim podařilo uškodit lidem. Mezi lidmi vznikla řada praktik, které jim poskytly ochranu před zlými silami. Zapalovali ohně na vyvýšených místech, obsypávali chlév pískem, nebo kropili stavení svěcenou vodou.

Tento svátek odolal nevůli církve i režimu a slaví se u nás dodnes. Ovšem v mnohem mírnější verzi. Jde především o přivítání jara. Oslavy probíhají jak na vesnicích, tak ve městech. Ať už se ale svalí kdekoli, jednu věc mají všechny oslavy společnou. Tou je samozřejmě OHEŇ.

foto_0007_Kompozice vrstev 8

 

Čarodějnický set 

K této magické příležitosti jsme vytvořili limitovanou edici Čarodějnického setu, se kterým si užijete pálení čarodějnic s tím správným zápalem. Balení totiž obsahuje sirky a tekutý i pevný podpalovač, se kterým chytne každý oheň i pochodeň raz dva. PE-PO pevný podpalovač je totiž přímo stvořený pro podpalování otevřených ohňů a můžete jej použít všude tam, kde je potřeba to pořádně rozpálit. Pokud navíc uctíváte i tradici pálení májky, je PE-PO tekutý podpalovat jasná volba. Májku jednoduše polijete tekutým podpalovačem a věřte, že chycení bude otázkou vteřiny.

Chtěli byste mít taky svůj vlastní Čarodějnický set? Žádný problém. Stačí se zapojit do naší soutěže na Facebooku a kdo ví, třeba budete právě vy mezi těmi šťastnými, před kterými budou utíkat čarodějnice jak před čertem.

foto_0012_Kompozice vrstev 13

Věříme, že ať už slavíte tuto noc jakkoli, pomůže vám PE-PO dodat celému veselí tu správnou jiskru. Vždy ale dbejte na bezpečí své i svého okolí.

Nenechte si uniknout nové články