Prázdniny v lese

20.06.2016

Školní rok se nezadržitelně blíží ke konci a s ním se pojí i začátek velkých prázdnin. Pro děti jsou to dva měsíce bezstarostné zábavy a oddechu od školních povinností, pro rodiče je to naopak jedno z nejkomplikovanějších období, kdy musí svým ratolestem vymyslet zábavu. Na řadu přichází tábory, chaty a chalupy či návštěvy u prarodičů.

V dnešní době patří mezi oblíbené volnočasové aktivity počítače, telefony a tablety. Proč ale neukázat dětem, že je možné bavit se i bez těchto technologických vymožeností. Příroda je přeci krásná a nabízí mnoho příležitostí. Navíc existuje i spousta zábavných her a vyžití, kterými ji můžete pomoci a zachovat ji tak krásnou i pro další generace.

Dnes vám přinášíme pár tipů, jak se zabavit v přírodě, které využijí nejen rodiče a vedoucí táborů.

Uvař si sám

Jednou z možností, jak zabavit děti a zároveň jim ukázat bohatství lesa je bojovka „Uvař si sám“. Jde o jednoduchou hru, při níž dáte dětem košíčky a necháte je sbírat lesní plody a lístky, ze kterých si následně uvaří svůj vlastní čaj. Vhodné jsou maliny, ostružiny, jahody nebo borůvky.

Po příchodu domů pak jen jednoduše zalijete nasbírané plody vroucí vodou a necháte chvíli vyluhovat. Pro intenzivnější chuť můžete přidat sirup nebo med.

Věřte, že děti budou nadšené.

shutterstock_401141257

Bobřík odvahy

Jednou z nejoblíbenějších táborových zábav je i „Bobřík odvahy“. Každý, kdo někdy na táboře byl, jistě potvrdí, že šlo o zlatý hřeb celého pobytu.

Princip je jednoduchý. Dospělí si přichystají masky a v noci se schovají na předem zvolené trase. Děti pak jednotlivě (v případ velmi malých děti je vhodné tvořit dvojice) chodí po stanovištích a zkouší svou statečnost.

Orientační běh

Tato hra se dát hrát v menším i větším počtu hráčů. Úkolem vytvořených dvojic je dostat se až na vybrané místo, aniž je spatřila jiná dvojice. Na trase si můžete vytvořit záchytná stanoviště, kde soutěžící získají známku a potvrdí tak účast na daném místě. Další variantou jsou i menší úkoly, které musí soutěžící během cesty splnit.

Opičí dráha

Snad na každém táboře by měla být něco jako opičí dráha, tedy cesta plná překážek, kterou musí soutěžící překonat. Vše je měřeno na čas a vyhrává samozřejmě ten nejrychlejší. Pokud nejste na táboře, nevadí. Větší i menší města nabízí vyžití ve formě lanových centrem, které nadchnou celou rodinu a vy tak můžete strávit příjemné chvíle s těmi nejbližšími a ověřit si i své fyzické schopnosti a dovednosti.

Hádej

Jednoduchá hra nejen pro malé, kdy objevujete a rozpoznáváte stromy, rostliny a houby, které na své cestě potkáte. Při troše štěstí se vám možná podaří narazit i na lesní zvířátka. V tomto případě je dobré mít s sebou pomocníka ve formě příručky, nebo si jednoduše stáhnout aplikaci, která vám s rozpoznáním rychle pomůže.

shutterstock_150040214

Aktivit, které můžete v přírodě dělat, je opravdu mnoho. Záleží jen na vás, kterou si vyberete. Nikdy ale nezapomínejte na slušné chování. Příroda vám to ráda vrátí.  

Nenechte si uniknout nové články