Přilož do kotle! Ale co?

24.10.2016

Letos zase protopíme majlant.“ To je jedna z nejčastějších obav většiny českých domácností. Zima se táhne dlouhé měsíce a my si musíme v našich domovech vytvářet umělé teplo. V současné době existuje velké množství možností, jak si doma zatopit. Někdo topí pomocí radiátorů, jiní pomocí kamen, krbů, kotlů či přímotopů. Jak ale topit, aby naše peněženky po sezóně nevykrvácely?

O tom, že se topení pomocí pevných paliv těší velké oblibě, a to především díky větší úspoře, svědčí i fakt, že jen kotle na tuhá paliva využívá více než 500 tis. českých domácností. Používají je jak k vytápění objektů, tak k ohřevu vody. A právě na pevná paliva se dnes zaměříme.

Základní dělení

Existují dva základní druhy pevných paliv: uhlí a tzv. biomasa. Uhlí (černé i hnědé) se hojně využívalo především v minulosti. Kvůli nedostačujícím ekologickým standardům ale začalo ustupovat do pozadí elektřině a plynu. Biomasa, tedy organická hmota rostlinného nebo živočišného původu, zažívá v posledních letech velký boom. Biomasu dělíme podle obsahu sušiny na vlhkou a suchou, kam patří dřevo v nejrůznějších podobách – polena, peletky, brikety, štěpek piliny a hobliny.

Dnes vám představíme základní výhody a nevýhody jednotlivých možností. Oproti topení elektřinou či plynem je společným rysem všech nutnost větších prostor, kde je můžete skladovat. Na ty další se můžete podívat podrobněji.

shutterstock_242364664Dřevo

Výhody: Zásadní výhodou topení pomocí dřeva je bezesporu nízká cena. Pro milovníky živých plamenů (v případě krku či krbových kamen) jde navíc o nenahraditelný zážitek, který si s radostí užívají při dlouhých večerech a za trochu té fyzické námahy rozhodně stojí. Popel je navíc možné použít do kompostu.

Nevýhody: Jednou z hlavních nevýhod je dlouhý proces vysychání dřeva, který trvá až dva roky a jeho následná nutnost skladování v dřevních či homolích. Víte jak na skladování? Dalším negativem je pravidelné nošení dřeva a vynášení popele.

shutterstock_324596720Hnědé a černí uhlí

Výhody: Velmi nízká cena je jedním z důvodů, proč tolik domácností využívá tento druh topiva. V případě automatického kotle jde navíc o snadný a spolehlivý způsob, jak si doma relativně pohodlně vykouzlit příjemné teplo a díky nízkým úletům prachu minimálně znečistit zahradu a fasádu.

Nevýhody: Vysoké emise, nutnost prostor ke skladování a pravidelný servis mohou odradit nejednoho z nás. Další nespornou nevýhodou je častá manipulace jak s palivem tak s popelem a vysoká prašnost v technické místnosti.

shutterstock_496492882Dřevěné pelety

Výhody: Další možností levného a komfortního vytápění je silným tlakem zpracovaný dřevní prach, piliny nebo drť do tvaru cca 6–8 mm širokých válečků. Jde o vhodnou volbu pro ty, kteří chtějí topit obnovitelným zdrojem a udržet svůj domov čistý a útulný.

Nevýhody: Pelety vyžadují větší nároky na skladování a jejich cena je závislá na sezónních akcích.

shutterstock_411677809Dřevěné a papírové brikety

Výhody: Tyto tlakem zpracované piliny, odpadový papír nebo staré časopisy a letáky se těší v posledních letech velké oblibě především v domácnostech s krbovými kamny.

Nevýhody: Stejně jako v případě dřevěných pelet vyžadují i brikety větší nároky na skladování.

Ať už topíte dřevem, uhlím nebo briketami, věříme, že si letošní zimu užijete v pohodlí svého domova a pěkně v teplíčku.

Nenechte si uniknout nové články