I když v zimních měsících ekosystém spí a na zahradě si tak moc radovánek neužijete, neznamená to, že musíte zahradničení pověsit na hřebík. Naopak. Jakmile opadnou největší mrazy, můžete se na zahradě věnovat činnostem, na které vám v hlavní sezoně nezbývá čas. Budete na ně mít dost času a nehrozí, že je pak v letním období, kdy je na zahradě spousta práce, zanedbáte. O to více radosti vám pak zahrada přinese. Kromě toho, že v zimních měsících můžete shánět semínka nebo shromažďovat organickou hmotu na mulčování a hnojení, jsou tu i činnosti, na které jsme se podívali zblízka.
Zimní řez ovocných stromů
Ovocné stromy, které vám přinesou radost v létě, je ideální řezat v únoru nebo březnu, kdy už opadly největší mrazíky. Silné mrazy nejsou pro řez ovocných stromů příznivé, zejména u mladých stromků by mohlo dojít k jejich poškození. Na samotné řezání neexistuje přesný návod, každý strom se totiž chová jinak. Nicméně jednou z hlavních zásad správného pořezu je řez na pupen. Strom byste měli řezat mírně šikmo nad pupenem. Důležité je i správné nářadí, například pila nebo obouruční nůžky, které by měly být vždy co nejostřejší. Při pořezu se snažte udržet rozumný poměr mezi vzrůstem stromu, hlavními větvemi, které je třeba směřovat do vodorovné polohy, a plodným obrostem. K ošetřování ovocných stromů by vám ve výbavě neměl chybět štěpařský vosk, který urychluje hojení ran a díky němu se řezy snáze zacelí.
Údržba nářadí
Zima je ideální období na generální údržbu nářadí a v hlavní sezoně tento prozíravý krok jistě oceníte. Kovové části zahradního nářadí natřete olejem, nabruste rýče, motyky a vše ostatní, co broušení potřebuje. Když už budete v procesu, opravte rozbité nářadí nebo jej nahraďte novým. V hlavní sezoně, kdy je na zahradě práce jako na kostele, se jistě nechcete zabývat rozbitým kolečkem nebo ztrouchnivělým žebříkem.
Krmení ptactva
Ptáci jsou skvělí pomocníci na zahradě, protože vás přírodní cestou zbavují hmyzu a ostatních škůdců, kteří mohou snadno vaši pečlivou práci znehodnotit. Proto se vyplatí si je na zahradu během zimních měsíců přilákat a následně udržet. V zimě, kdy je v přírodě pro ptactvo nedostatek potravy má jejich přikrmování velký význam. Vyrobte si krmítko, které naplníte lojem a semínky, třeba slunečnicí, prosem, konopím nebo mákem. Ideální je zalít semínka do kvalitního tuku. Pro zpestření můžete přidat i ovesné vločky nebo kousky syrového masa, ptáčci to jistě ocení a vy můžete celou scénu sledovat z pohodlí domova za oknem.