Romantika ve dvou

15.02.2017

Pod spojením romantika ve dvou si představí každý něco jiného. Pro někoho je to romantická večeře, návštěva divadla či pěkná procházka, pro jiného zase posezení u ohně. To si můžete vytvořit pomocí krbu, nebo se vrátit v čase ještě dál a vyzkoušet petrolejku.

I když už většina českých domácností využívá sílu elektrického proudu, najdou se místa, kde můžete starou dobrou petrolejku využít. Navíc v sobě stále nese nádech romantiky díky svému nenápadnému zato hřejivému světlu.

shutterstock_114098665

Kde se vzala, tu se vzala

Historie petrolejových lamp sahá několik tisíciletí zpátky. Olejové kahance znali už středověké civilizace v podobě nádobek s olejem s knotem. V 19. století se pak využívaly především k osvětlení v dolech. Postupem času je ale nahradila elektřina. V dnešní době se s nimi setkáváme převážně na chatách a chalupách, letních táborech či kempech. Běžně se s nimi můžete setkat i na hřbitovech.

Co petrolejce nesmí chybět?

Každá petrolejová lampa neboli petrolejka má nádržku na petrolej, knot a skleněný cylindr. Některé lampy mohou mít i další okrasné, pomocné či upevňující části. Petrolejové lampy určené k zavěšení mají i zrcátko, díky kterému se světlo odráží do místnosti a vy tak jednoduše využijete jinak nepoužitelní světlo.

Ať už používáte klasické petrolejové lampy, nebo volíte raději ty olejové, existuje široká škála olejů, ze kterých si můžete vybrat. Můžete volit mezi běžnými, přírodními oleji a dokonce si můžete vybrat i z různých barev a vůní.

shutterstock_212447134

Čirý lampový olej

Tento ojel se hodí pro všechny typy petrolejových či olejových lamp a zahradních loučí na chatách, chalupách, zahrádkách a u bazénů. Díky hoření i při nízkých teplotách s ním jednoduše vykouzlíte příjemnou atmosféru, ať jste kdekoli.

Přírodní lampový olej Citronela

Potřebujete lampový olej, který vás v letních měsících překvapí nejen svou svěží vůní, ale i repelentním účinkem. Pak si tento olej vyrobený z obnovitelných zdrojů přímo zamilujete. Tento produkt je navíc biologicky dobře odbouratelný a zanechává minimální stopu oxidu uhličitého.

Stejné vlastnosti v sobě nese i přírodní lampový olej barevný, který si můžete zvolit ve fialové, žluté nebo zelené barvě.

Hřbitovní lampový olej

Nejen na dušičky si naši blízcí zaslouží, abychom na ně zavzpomínali. Vhodnou variantou jsou olejové či petrolejové lampy, které vydrží hořet hodiny a hodiny. PE-PO lampový olej Hřbitovní můžete použít i při nízkých teplotách. Nečadí dokonce ani při jakémkoli nastavení plamene.

Opravdu je jen na vás, k jaké příležitosti chcete svou lampu využít. Tak jako tak věříme, že si chvíle u ní užijete a alespoň na chvíli díky ní zapomenete na běžné starosti a užijte si svou chvilku odpočinku.

Nenechte si uniknout nové články