Škola ohně

22.03.2016

Oheň odpradávna patří mezi čtyři živly, které tvoří základní složky světa. Dříve pomáhal chránit člověka před šelmami, při vykonávání nejrůznějších obřadů, vysílání kouřových signálů, přípravě potravy či při vypalování porostů.

Mezi primitivní metody rozdělávání ohně, jejichž základem je mechanické získávání potřebného tepla, patřilo např. tření dřev, plužení nebo využití křesadla. Tyto techniky jsou používány na některých místech dodnes. Technika se s postupem času samozřejmě zdokonalovala. Na scénu přišly sirky a zapalovače, které vykouzlí oheň během vteřiny.

V dnešní době je už oheň nedílnou součástí našich životů. Pomáhá nám při zpracování různých materiálů, jako pohon parních strojů, v kamnech a krbech nás chrání před chladem, v lampách, svíčkách nebo loučích osvítí tmavé prostory, u grilu a táboráku poslouží jako skvělý kuchař.

Nejen v případě ohně došlo k velkým posunům. Rozdělávání ohně pomocí třísek a starých novin funguje i nadále, ale proč si nemoci nejnovějšími pomocníky, se kterými je rozdělávání ohně hračka. Samotné pevné podpalovače PE-PO s více než padesátiletou tradicí nabízí širokou škálu produktů, pro nejrůznější druhy ohně. S jejich pomocí si tak můžete užít letní grilování, zimní romantiku u krbu, zapálit louče a pochodně, ale i vyčistit krb a další místa, kde vám oheň slouží.

Jen ať hoří (podpalování)

V případě podpalování si můžete vybírat z pevných, gelových, dřevěných a tekutých podpalovačů, či podpalovačů z dřevité vlny. Každý má své výhody a záleží jen na vás, který si zvolíte.

Pevný podpalovač vám poslouží k podpalování uhlí, dřeva, dřevěného uhlí nebo briket. Poradí si dokonce i s mokrým dřevem.

Tekutý podpalovač ve formě odlomitelných kousků, sáčků a balených kostiček, je určený na dřevěné uhlí a brikety, které jednoduše polijete podpalovačem a vše chytne během vteřiny.

Podpalovač z dřevité vlny, který obsahuje jen dřevo a parafín a po zapálení hoří 7–10 minut bez zápachu a kouře naopak využijete u grilů, krbů, kamen, kotlů a otevřených ohňů.

Gelový podpalovač můžete použít třeba při přípravě fondue. Díky své konzistenci nestéká z místa podpalu a zaručuje tak snadnější a bezpečnější podpalování.

Dřevěný podpalovač z lisovaných dřevěných pilin a parafínu ve tvaru odlomitelných dílků si hravě poradí s podpalem během chvilky.

griluji-duo

Ať se blejská (čištění)

Důležité je dbát i na pravidelnou údržbu, kterou zajistíte nejen hezký pohled na krb, gril či kamna. V mnohých případech poslouží i jako skvělá prevence proti požáru. I zde máte na výběr hned z několik variant.

Drana krb s příjemnou vůní citrónů je skvělým pomocníkem pro čištění a odmaštění krbových skel, trouby, krbů a kamen, grilů a pečících a opékacích zařízení. Šetrně odstraní připálené zbytky, mastnotu, usazeniny kouře a sazí, prach a další nečistoty.

Kominíček vám pomůže při chemickém odstraňování sazí z komínu a kouřodovu a zlepšuje hospodárnost provozu kamen a kotlů. Slouží i jako prevence proti vzniku požárů, které jsou způsobené vznícením sazí v kouřovodu.

Drana Gril, jak už sám název napovídá, čistí a odmašťuje grily a grilovací příslušenství. Navíc se skvěle postará i o kamna a krby. Zamete i s mastnotou, připálenými zbytky, usazeninami kouře, prachem a dalšími nečistotami.

cistim-duo1

Budiž světlo (osvícení)

Výrobky PE-PO využijete i v situacích, kdy potřebujete vytvořit přírodní osvětlení apod. Lampový olej (čirý, barevný) může posloužit jako příjemná dekorace při venkovním posezení. Výhodou je i hoření při nízkých teplotách a minimální stopa oxidu uhličitého.

svitim-duo

Ať se smaží (grilování)

V neposlední řadě nesmíme zapomenou ani na PE-PO podpalovače pro grilování, které je považováno za jednu z nejpříjemnějších forem setkávání se s přáteli během teplých letních večerů. I zde existuje několik možností, jak se postarat o oheň. Stejně jako v případě podpalování můžete volit PE-PO pevný, tekutý, gelový i dřevěný podpalovač či podpalovač z dřevité vlny.

Za pozornost stojí bezesporu i dřevěné uhlí a grilovací brikety, vhodné pro všechny typy grilů. Spojit je můžete i s tvrdým dřevem, kterým zajistíte delší a stabilnější hoření.

grilovaci-brikety1

Ať už potřebujete oheň k jakékoli příležitosti, PE-PO podpalovače jsou skvělou volbou, která vás nikdy nezklame.

Nenechte si uniknout nové články