Topná sezóna je tady

27.11.2019
… a s ní kromě krásných večerů strávených u kamen nebo krbu přichází i různá rizika. Těm, kterým byste měli ozvlášť věnovat jsou požáry. Ať už jde o dobře vyčištěný komín, nebo prostě jen dbaní správné pozornosti na vaše domácí spotřebiče, tak pro vás dnes máme několik tipů, jak se nebezpečným situacím vyvarovat.

Čistý komín znamená bezpečný krb

Problémy s ohněm můžou začínat hned u konstrukce komína. Často se totiž stává, že v komíně může být zazděný trám nebo můžou být špatně provedené spáry. Samotná čistota komína je však důležitá a je třeba na ni praivdelně dbát, neboť příčinou domácích požárů byl ve dvou třetinách všech případů špatně vyčištěný komín. Na rutinní pročíštění komína však nepotřebujete ještě volat kominíka. Často totiž stačí využít Kominíčka, chemického odstraňovače sazí od PE-PO. Správnou údržbu však nezanedbávejte!

Požární alarm

Důležitým prvkem ochrany proti požárům v domácnosti je samozřejmě hlásič požáru. Tento malý přístroj, který můžete přilepit na strop nad krbem nebo sporákem, je velmi užitečný. Jakmile se totiž vyskytuje v jeho blízkosti kouř, začne houkat. Díky tomu tak včas upozorní na vznikající požár či pálící se večeři. Jeho poplašný zvuk je tak pronikavý, že vás probudí i z nejhlubšího spánku. 

Bezpečnost v kuchyni a jinde

V kuchyni je třeba být vždy dost obezřetný a při vaření to platí obzvláště. Plynový sporák nese svá rizika v podobě unikajícího plynu bez plamene. Elektrický sporák může být často ponechaný zapnutý, aniž by si toho kdokoliv všiml. Proto je vždy důležité po vaření zkontrolovat vypínače. 
Další velké riziko představují svíčky. Ačkoliv jsou skvělé pro dokreslení romantické či sváteční atmosféry, tak mohou být často nebezpečné. Nikdy proto nezapalujte více než potřebné množství a vždy se vyhněte blízkosti tkanin jako jsou záclony nebo útěrky.

Nenechte si uniknout nové články