Umíme si to poskládat

24.09.2018

Zatímco my si ještě užíváme horkých dní, podle kalendáře už se léto pomaloučku chýlí ke konci. A protože počasí je nevyzpytatelné, je možné, že podzim zaklepe na dveře dřív, než bychom čekali. A než se nadějeme, začne topná sezona. Hřejivý oheň je symbolem domácí pohody už léta. Proto jsme si pro Vás připravili pár rad, které se vám budou hodit, pokud se rozhodnete topit dřevem. Je to sice o něco pracnější, ale z hlediska životního prostředí výhodnější, jednak proto, že dřevo získáváme z obnovitelných zdrojů, ale i proto, že při jeho spalování uniká do ovzduší méně škodlivin, než z ostatních paliv.


Kde sehnat dřevo?

Pokud jste se rozhodli, že budete topit dřevem, je třeba myslet na to, že si ho musíte opatřit včas a nějakou dobu skladovat, aby stihlo před topnou sezonou dostatečně vyschnout. Čerstvě vytěžené dřevo z lesa totiž přirozeně obsahuje zhruba 50 % vlhkosti a nehodí se k okamžitému topení. Spalování takto vlhkého dřeva pak způsobuje nadměrné kouření a produkci dehtu a dochází k zanášení komínu. Dřevo je pak i málo výhřevné, jelikož energie, kterou chceme věnovat topení, se spotřebuje na přeměnu vody ve dřevě v páru. Aby tedy dřevo dobře hořelo, je potřeba, aby bylo dobře vysušené. Pokud budete mít například nejběžnější smrkové dřevo, pro dosažení ideálního stavu vlhkosti je třeba jej skladovat alespoň rok. Letos byste tedy měli topit dřevem, které jste si připravili minulý rok.

Zda je dřevo dostatečně vyschlé, poznáte díky jednoduchému triku. Uzavřete jedno polínko do igelitového pytle. Pokud je druhý den zevnitř orosené, dřevo je na topení příliš mokré a potřebuje ještě čas.

Dřevo je možné si opatřit přímo v lese, spousta vlastníků umožňuje za drobný poplatek si v lese dřevo nařezat a svépomocí odvézt. Další možností je koupit už nařezané dřevo od vlastníků lesů nebo dřevozpracujících firem. U osvědčených dodavatelů lze koupit i vysušené dřevo, vhodné k okamžitému použití. Obecně se ale vyplatí mít rezervu suchého dřeva, ideálně mít připravené dřevo na dvě topné sezony.

Vhodné skladování = efektivní topení.

Pro skladování dřeva je nejvhodnější otevřené místo, například venkovní přístřešek, kam se dostává vzduch, který dřevo ke svému vysychání potřebuje. Dobré je, když na místo, kde budete dřevo skladovat, bude alespoň pár hodin denně svítit slunce. Nevhodné jsou uzavřené, nevětrané nebo vlhké prostory, jako jsou sklepy nebo garáže. Dřevo se zde nevysuší, naopak je možné, že se vlhkost začne šířit do místnosti.

Dřevo byste ideálně měli skladovat v už nařezaných polenech, protože se pak vysuší rychleji, než v surovém stavu.

Nikdy dřevo nepřikrývejte igelitem, ten se totiž velmi snadno zapaří, dojde ke kondenzaci a vlhkost se dostává zpět do polen.

Nenechte si uniknout nové články