S klesající venkovní teplotou se zvyšuje naše potřeba po teplém příbytku, kam se můžeme uchýlit. Jak si ale doma zajistit teplíčko a přitom nezruinovat naši peněženku? To si dneska povíme.
Základem je dobrá regulace, díky které můžete ušetřit na nákladech za energii nemalou částku. Proto je dobré ovládat základní znalosti, které vám k takovému výsledku dopomůžou, jako je např. nepřetápět zbytečně místnosti, větrat a pokud možno regulovat teplotu podle vaši aktuální přítomnosti v místnosti.
Termostatická hlavice
Od roku 2007 musí být všechny radiátory vybaveny termoregulačními ventily a termostatickými hlavicemi. Ty jsou součástí jak dálkově vytápěných, tak plynových radiátorů a fungují na jednoduchém principu. Zavírají a otevírají přívod teplé vody do radiátoru a vy si pomocí číselníku 0–5 můžete sami určit teplotu, jakou chcete mít v místnosti. V případě dálkového topení navíc máte jednu výhodu. V těchto radiátorech během noci proudí chladnější voda, proto se nemusíte každý večer trápit s přenastavováním a zeslabováním teploty.
Časový termostat
Technika nás posouvá dál a dál a je tomu tak i při vytápění. Moderní prostorové a časové termostaty mají spoustu vychytávek, které vám usnadní práci. S jejich pomocí si snadno nastavíte teplotu podle vámi zvoleného času a o nic víc se už starat nemusíte. Nastavená teplota pro denní a noční režim je pak samozřejmostí.
Ideální teplota
Trávit čas doma jen v šortkách a tričku je sice příjemné, ale pokud si nechcete způsobit zdravotní problémy, nechte si tento slušivý outfit na letní měsíce. Zbytečným přetápěním se navíc navýší i vaše výdaje. S každým °C totiž roste spotřeba až o 6 %. Proto si dobře rozmyslete, jakou teplotu doma budete mít. Podle odborníků je ideální teplota např. v obývacím pokoji cca 20 °C. V ložnici se naopak doporučuje teplotu stáhnou. Dopřeje si tak kvalitní a zdravý spánek.
Doporučené teploty:
- Obývací pokoj: 20–21 °C
- Ložnice: 16–18 °C
- Kuchyně: 16–18 °C
- Koupelna: 23–25 °C
- Chodba: 12–14 °C
Netopte zbytečně
Pokud nejste mateřské nebo v důchodu a převážnou většinu dne trávíte v práci, je zbytečné byt vytápět. Proto před svým odchodem stáhněte teplotu klidně na 16 °C. Při příchodu pak jen jednoduše zvyšte teplotu. Věřte, že při vyúčtování vaše peněženka zaplesá radosti.
TIP: Pokud máte radiátor umístěný pod oknem a větráte delší dobu, radiátor vypněte nebo ztlumte na minimum. V opačném případě bude radiátor zbytečně zvyšovat svůj výkon.