Bezpečný oheň v přírodě

21.08.2018

Léto je pro opékání špěkáčků a zpívání u táboráku jako stvořené. Nezapomeňte ale, že oheň je dobrý sluha, výborný kuchař, ale zlý pán. A protože si určitě chcete táborák užít bez zbytečných komplikací, připravili jsme pro vás užitečné rady, se kterými bude mít vaše posezení u ohně tu správnou atmosféru a zároveň bude i bezpečné.

Výběr správného místa

První věc, kterou musíte udělat, než založíte oheň, je vybrat si k tomu vhodné místo. Určitě se vyhýbejte vysokým porostům a suchým místům, kde se oheň velmi rychle šíří, jako jsou louky, suché listí nebo lesní hrabanka. Dodržujte vzdálenost minimálně 50 metrů od lesa a nerozdělávejte oheň ani v blízkosti budov, nebo dalších objektů, které by se mohly snadno vznítit.

Příprava ohniště

Ideálním podkladem pro ohniště je zemina, rozhodně nezakládejte ohniště na suchém listí, ani v blízkosti kořenů stromů nebo nízko posazených větví. Důležité je také bezpečně oddělit ohniště od okolí. Proto, když vyhloubíte zeminu, oblože prostor většími kameny. Nejen, že pak ohniště hezky vypadá, ale takto ohraničené zajistí bezpečí a oheň se nebude nikam šířit.

Na co si dát pozor

  • Nikdy nezapalujte oheň pomocí vysoce hořlavých tekutin, jako jsou benzín nebo nafta. Oheň se pak snadno vymkne kontrole a může snadno způsobit popáleniny. Zkuste třeba PE-PO tekutý podpalovač.
  • Nezapomeňte, že oheň je nutné po celou dobu hlídat. Odcházet byste měli vždy až po dokonalém uhašení, kdy se z ohniště nebude kouřit a jeho podklad bude dostatečně vystydlý. I zdánlivě uhašené ohniště může totiž ukrývat žhavé uhlíky, které vítr rozdmýchá a opět se vznítí.
  • Vždy mějte po ruce kbelík nebo láhev s vodou, kterou k hašení použijete. Případně můžete ohniště uhasit zasypáním pískem nebo zeminou.
  • Ve dnech, kdy vane silný vítr nebo je extrémní sucho, je nejlepší oheň nerozdělávat vůbec.
  • Věnujte pozornost výstrahám a plošným zákazům
  • Pro všechny případy mějte na paměti číslo 150

Nenechte si uniknout nové články