Bio krby, aneb oheň bez rizika

24.01.2017

Není nic krásnějšího, než si v chladných dnech udělat horký čaj, pohodlně se usadit s oblíbenou knížkou ke krbu a užívat si zvuk praskajícího ohně. Ne každý z nás si ale takovou pohodu může dopřát. V panelovém bytě si běžný krb jen tak nevybudujete a sledovat optickou náhražku taky není zrovna to pravé ořechové. Není ale třeba smutnit, existuje totiž elegantní řešení. Ano, řeč je o bio krbech.

Bio krby se mohou pyšnit výhodami, které s sebou oproti běžným krbům přináší. A je jich hned několik. Jejich bezesporu největší výhodou je absence stavebních úprav. Stavba běžných krbů vyžaduje pobíhání po úřadech, shánění povolení, častou údržbu, revizi a v neposlední řadě komín, který v panelovém bytě není úplně možný. S bio krbem jsou všechny tyto starosti stranou. Jednoduše je postavíte na místě, které si sami vyberete, a pak už si jen užíváte krásy, které vám přináší. Bez kouře, nepořádku a prachu.

Vyberte si místo

Tento bod přináší jednu z největších výhod. Při výběru místa pro bio krb totiž nemusíte volit jen umístění u zdi jak je tomu o normálních krbů zvykem. Stolní nebo volně stojící bio krb si jednoduše rozbalíte a už jen vyberete místo, které vám přijde nejvhodnější. To, jestli to bude uprostřed místnosti, zavěšení na zdi, v interiéru, na terase nebo na zahradě, je už jen na vás. A když se vám na vybraném místě po čase omrzí? Zkrátka krb vezmete a umístíte jinam.

shutterstock_176054189

Bio, bio, bio

Jak už sám název napovídá, bio krby fungují na speciální palivo, kterým je biolíh hořící přirozeným plamenem. Při hoření vzniká pouze oxid uhličitý a vodní pára, a do bytu tak nevypouští žádné škodlivé spaliny bez sazí a zápachu. Celý proces je tedy čistý a vy si ušetříte spoustu práce s uklízením, doplňováním dřeva a zapalováním.

Spalováním biopaliva se nevytváří dým ani spaliny ohrožující zdraví. Množství oxidu uhličitého je srovnatelné jako při zapálení pár běžných svíček. Proto bohatě postačí krátké větrání jednou za 2–3 hodiny.

Je ti teplo?

Vedle romantické atmosféry, kterou umí krby vykouzlit, je jejich hlavním úkolem vyhřátí místnosti. Jestli jste si mysleli, že bio krby vytváří jen iluzi ohně a působí dobře jen na oko, jste na omylu. Bio krby umí plnit i tuto funkci. Většina bio krbů se totiž může pyšnit výhřevností 3–5 kW. Intenzita a množství tepla je závislé na množství biolíhu v hořáku a na jeho objemu. Jednoduše řečeno, princip je stejný jako u dřeva. Čím více dřeva, tím více tepla. Čím více biolíhu, tím více tepla.

shutterstock_555447400

Otázka vkusu

Bio krby díky svému modernímu designu dokonale doplní každý interiér. Vybírat můžete v hobbymarketech i na internetu, kde je nabídka materiálů, velikostí, provedení i designů opravdu široká. Ať už chcete bio krb stolní, nástěnný, volně stojící, závěsný, z ušlechtilé oceli, keramiky, kamene nebo skla, určitě si vyberete.

Věříme, že si vás bio krby získají stejně jako nás. A pokud je ještě nemáte, tak nad nimi třeba aspoň popřemýšlíte.  

Nenechte si uniknout nové články