Topná sezóna končí, ta grilovací začíná. Ještě než se vrhneme na oprašování grilů, věnujme potřebnou péči krbům a kamnům, která nám po celou zimu dobře sloužila a vytvářela útulnou atmosféru. Dnešním tématem tedy není nic jiného než užitečné tipy, jak jarní očistu kamen a krbů sfouknout rychle a snadno.
1. Zbavte se popela
Tak, jak je to i s každou jinou péčí, o krbová kamna bychom se měli starat průběžně. Samozřejmě záleží na frekvenci používání kamen a velikosti nádoby na popel. My doporučujeme vybírat popel pravidelně, tedy 1-2x týdně. Po topné sezóně je ale potřeba se do úklidu pořádně opřít.
Základním pravidlem je počkat, až krbová kamna úplně vychladnou, a až pak se pustit do práce. Vybírat popel manuálně nepatří mezi nejšikovnější způsoby, jak se ho zbavit. Proto doporučujeme vzít do ruky vysavač popela. Na tomto kroku si dejte opravdu záležet a vnitřek kamen vyčistěte důkladně, protože zbylý popel může zvlhnout ze vzduchu z komína a krbu či kamnům by pak hrozilo zreznutí.
2. Jak na krbové sklo?
Začouzené krbové sklo je možná „jen“ estetickou záležitostí, ale tahle vada na kráse je právě nejvíce na očích. Mnoho lidí má hořící krb raději než televizi, nenechte si proto kazit romantickou atmosféru plápolajícího ohně.
Tip číslo jedna: Opět nechte krb vychladnout a až pak se pusťte do cídění.
Tip číslo dvě: Na sklo se musí šetrně, proto se vyhněte pískovým čističům a raději vezměte do ruky speciální přípravky. S PE-PO čističem krbových skel se můžete vrhnout nejen na dvířka od krbu, ale i od trouby, kamen nebo s ním odmastit grily a pečící zařízení. Navíc vám pokoj provoní příjemnou citronovou vůní.
Tip číslo tři: Použijte noviny či hladkou stranu houbičky.
Tip číslo čtyři: Příčinou často zaneseného skla může být příliš nízká teplota ve spalovací komoře a neefektivní využití ventilů. Úplným základem je ale používat pouze dobře vysušené dřevo, které je třeba pokládat dál od krbového skla.
3. Čistý komín bez sazí
Čistý komín je základ pro bezpečné topení. Myslí na to i zákony, podle kterých je čištění komína min. jednou za rok nutností. Pokud si zavoláte kominíka, jste bez práce, nicméně čistit si ho můžete svépomocí i pravidelněji. Například PE-PO kominíček vám usnadní práci hlavně před čištěním komína, kdy je zásadní zbavit se sazí. Stačí hodit 1-2 sáčky chemického odstraňovače na rozžhavené topivo a pak nechat komín vychladnout. Nejlépe další den poté je vhodné komín vyčistit. Další možností je použít PE-PO čisticí poleno, které položíte do krbu i s papírovým obalem a zapálíte ho na obou koncích.
Co říci na závěr? Při čištění krbů po topné sezóně je důležité nezapomenout na žádný z těchto kroků a použít přípravky pro čištění přímo určené, které zlepšují hospodárnost provozu, ale naíc preventivně zabraňují vzniku požáru od vznícených sazí v kouřovodech. Nakonec jde přeci hlavně o vaše zdraví, které je s čistotou spojené.