Jak ušetřit při topení

19.12.2018

Jak jistě víte, teplo dělá domov domovem. Zároveň ale právě teplo a topení patří mezi položky, které nejvíce zatěžují domácí rozpočet. Proto se vyplatí zvážit kroky, které nám mohou pomoci při topení ušetřit. Dnes vám přinášíme několik tipů jak poměrně snadno topit tak, abyste větrno neměli doma, ale ani v peněžence.


1. Nepouštějte teplo ven

Zkontrolujte, zda máte dobře utěsněná všechna okna a dveře. Zejména vchodové dveře do domu, na balkon, do sklepa a dalších chladných prostor. Studený vzduch, který kolem špatně utěsněných dveří a okenních rámů proudí, bývá často důvodem, proč vám utíká z domova teplo, ale i peníze.

U dveří pomůže výměna prahů za vyšší, nebo upevnění těsnící lišty. Do rámů oken můžete nalepit pěnové nebo gumové těsnění. Pak ale nezapomeňte na pravidelné větrání, abyste předešli vzniku plísně.

Jednoduchým a levným řešením je položit k prahu nebo na parapet zábranu, například z molitanu nebo plyše, přes kterou se dovnitř průvan nedostane.

 

2. Nepřehánějte to s topením

Pamatujte, že se zvyšujícími se stupni roste i procento nákladů. Ideální teploty jsou: v ložnici 17-20 ℃, v obývacím a dětském pokoji 21-22 ℃, v kuchyni, kde se často vaří nebo peče stačí 19 ℃ a na chodbě dokonce 16-18 ℃. Naopak v koupelně se doporučuje udržovat teplotu okolo 23 ℃. Když odcházíte z domu, ztlumte topení přibližně na 17-18 ℃, pokud odjíždíte na delší dobu, tak klidně ještě o něco níže. Naopak ale nezapomeňte, že občasné topení je třeba i v místnostech, které příliš nevyužíváte, aby se v nich nedržela vlhkost.

3. Větrejte krátce, ale intenzivně

V zimním období by se mělo větrat krátce, ale intenzivně. Otevřete tedy okno vždy úplně, ale po krátké době opět zavřete, abyste znovu nemuseli vytápět celý dům.

 

4. Teplo si uzpůsobujte dle potřeby

Šikovným pomocníkem pro úsporu energie jsou ventily na topení s termostatickými hlavicemi, které umí samy zavřít radiátory, když například v bytě pečete, nebo delší dobu svítí slunce. Další pomůckou pro šetření jsou termostaty s časovým spínačem, které umožňují naprogramovat si požadovanou teplotu během celého dne.

 

5. Uvolněte teplu cestu

Teplo z kamen a radiátorů se musí dostat dále do místnosti, nestavte proto před topidla těžký nábytek, nezakrývejte je závěsy a záclonami a ponechte kolem nich volné místo.

Nenechte si uniknout nové články