Grilovací sezóna se nezadržitelně blíží. Každý den teplota pomalu roste a tak není důvod s výběrem grilu otálet. Ať už máte doma starý gril, který chcete vyměnit za nový, nebo si plánujete pořídit svůj úplně první, je dobré zvážit, pro který se rozhodnete. Proto jsme se za vás podívali na zoubek těm nejpoužívanějším. Který gril tedy zvolit? To se dnes dozvíte.
Jak jistě víte, existuje spousta druhů grilů. Mezi ty základní řadíme grily elektrické, plynové a grily na dřevěné uhlí. Při rozhodování musíte zohlednit hned několik faktorů, podle kterých budete vybírat a odpovědět si na základní otázky:
- Jaký zdroj energie chcete využívat? Elektřina, plyn nebo dřevěné uhlí?
- Plánujete s grilem často manipulovat?
- Kde budete gril uskladňovat? Máte dostatek místa?
- Pro kolik lidí chcete grilovat?
- Kde chcete gril využívat? Na zahradě, balkóně nebo doma?
- Jak rychle chcete přivést gril do chodu?
- Kolik chcete do grilu investovat?
- Jaké vybavení u grilu chcete?
- Jak zdravě chcete grilovat?
Gril na dřevěné uhlí či brikety
Výhody
Tyto grily jsou naprostá klasika, u které si vychutnáte typickou vůni dřeva a nezaměnitelnou chuť masa. Výhodou jsou i nízké pořizovací náklady a nenáročná údržba. Pokud tedy chcete grilovat na zahradě, je gril na dřevěné uhlí ideální volbou.
Nevýhody
V případě grilů na dřevěné uhlí bohužel musíte počítat s delší přípravou ohniště před samotným grilováním (až půl hodiny) a větší spotřebou paliva. Poletující popílek není až tak velkou komplikací jako nemožnost regulace teploty a odkapávající tuk, kterým vznikají jedovaté zplodiny (tomu můžete zabránit použitím hliníkového tácku).
Plynové grily
Tyto grily můžeme rozdělit na 3 základní typy: lávové, kontaktní a grily s technologií RBS.
Výhody
Tento typ grilů má hned několik pozitiv. Sami si můžete regulovat plamen a teplotu a odkapávající tuk je řešen formou odvodu. Nespornou výhodou je i rychlý start, takže můžete začít grilovat bez zdlouhavého čekání na rozehřátí uhlíků.
Nevýhody
Podle velikosti propanbutanové lahve může být manipulace s grilem náročnější. Smířit se musíte i s vyšší pořizovací cenou, možnou obtížnější dostupností propanbutanu a jeho skladováním (ideálně ve sklepě).
Elektrické grily
Výhody
Velkou výhodou elektrických grilů je možnost jejich využití nejen na zahradě či balkóně ale i v interiérů. Při grilování si navíc sami určujete přesnou teplotu. Pokud jde o nažhavení grilů, stačí minutka a můžete začít grilovat. Navíc hygienicky a bez rizika vzniku jedovatých zplodin.
Nevýhody
Možnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena a náklady na provoz.
Na trhu ale můžete narazit také na vodní grily, lávové kameny a mnohé další. Ať už se ale rozhodnete pro kterýkoliv z nich, vyplatí se do něj investovat. Důležité je sledovat i dobu záruky.