Letní romantika s olejovou lampou

24.07.2018

Olejová nebo petrolejová lampa či pochodeň dokáže navodit dokonalou atmosféru letních nocí ať v pohodlí domova, na chalupě, grilování nebo pikniku. Jak se správně starat o olejovou lampu, jak vybrat lampový olej a v čem je lepší než petrolej?

 

Jaký olej použít do olejové lampy?

Na rozdíl od petroleje se z lampových olejů uvolňuje méně oxidu uhličitého. Méně tedy zatěžují naše prostředí a jsou vhodnější i pro vnitřní využití (přesto pozor, ať je místnost dobře odvětrávána).

Na výběr jsou oleje čiré, přírodní, vonné či barevné. Každý přinese trochu jiný užitek a náladu.

  • Čirý lampový olej se hodí pro všechny typy olejových či petrolejových lamp a zahradních pochodní. Hoří i při nízkých teplotách. Je vhodný na chaty, chalupy, zahrádky, k bazénům. Vyzkoušejte náš PE-PO čirý lampový olej, s jeho pomocí si vytvoříte příjemnou atmosféru, kdekoli budete chtít.
  • Přírodní lampový olej je vyroben z obnovitelných zdrojů. Výrobek je biologicky dobře odbouratelný a nezatěžuje životní prostředí. Zanechává minimální stopu oxidu uhličitého. Jeho použití je oproti jiným lampovým olejům bezpečnější. Hoří i při nízkých teplotách a nečadí. Zkuste třeba naše PE-PO přírodní lampový olej citronela, který vás překvapí příjemnou vůní citrónu a jako bonus vás zbaví otravných komárů.
  • Barevný lampový olej se hodí do všech okrasných lamp, které lahodí především vašemu oku.

Jak pečovat o olejovou lampu?

1. Zkontrolujte knot
Knot musí být bavlněný a vlačný (ohebný). Oschlý starý knot nevzlíná a špatně hoří či nehoří vůbec. Ohořelý okraj zastřihněte a po stranách ostřihněte růžky do lichoběžníkového tvaru. U většiny lampových olejů se doporučuje minimální tloušťka knotu 3 mm, aby správně vzlínal a tedy dobře hořel.

2. Zkontrolujte čistotu lampy
Zanešená lampa může zabraňovat přísunu vzduchu a tak negativně ovlivnit kvalitu hoření.

3. Naplňte lampu
Olej nalijte do nádobky až do horní poloviny. Ponořte do něj knot a nechte nasáknout. Zkontrolujte datum spotřeby oleje, prošlý může mít jiné vlastnosti.

4. Nastavte správnou délku knohu
Knot nechte vyčnívat tak, aby nebyl plamen příliš vysoký ani příliš malý a aby nečadil. Optimální výška planeme je 2 – 2,5 cm. Pokud je plamen příliš velký, knot kousek zasuňte. Pokud je moc malý nebo nehoří vůbec, naopak ho povytáhněte.

Nenechte si uniknout nové články