Očista dočista

09.01.2017

Jak lépe začít nový rok, než s čistým štítem. To platí nejen pro nás ale i pro naše příbytky a především krby, které nám spolu s krásně nazdobenými stromečky tvořili přes celé svátky pohádkovou atmosféru. Nyní je čas se jim za to odvděčit a dopřát jim péči, kterou si dozajisté zaslouží.

Každý majitel kamen či krbu ví, že příprava na topnou sezónu se nesmí podcenit stejně tak jako důkladné očištění po jejím ukončení. Důležité je ale i pravidelná údržba. Samozřejmě záleží na frekvenci používání. Pokud topíte pravidelně, měla by být i údržba pravidelná a to 1–2x týdně. Ano, nejde zrovna o nejčistší a nejoblíbenější práci. Při použití běžného smetáčku a lopaty můžete napáchat mnohem více škody než užitku. S vhodným vybavením vám ale půjde práce pěkně od ruky a věřte, že se vám za to váš krb i kamna odmění. Navíc pohled na čistý krb je mnohem příjemnější.

Kde se stala chyba?

Běžné znečištění je zcela normální a s jeho nápravou si poradíte během pár minut. K abnormálnímu znečištění ale můžete přispět i vy sami nevhodně vybraným topivem. Tím je vlhké nebo mokré dřevo, které zanáší vnitřní část kamen, sklo i komín a kamna či krb díky němu ztrácí na účinnosti, zapáchají, špatně táhnout a navíc nejdou ani dostatečně rychle roztopit. Následné čištění je pak náročné a zdlouhavé.

Základem je tedy vhodně zvolené, kvalitní, dostatečně vysušené (alespoň 2 roky) a vhodně skladované dřevo viz. článek http://pe-po.cz/poskladejte-si-to/, díky němuž pak krb i kamna plní svou funkci tak jak mají. Více o tom, jak zvolit vhodné topivo najdete na http://pe-po.cz/priloz-do-kotle-ale-co/.

Zbavte se popela

Prvním krokem u čištění je odstranění popela. Než se ale pustíte do samotného čistění, ujistěte se, že je vnitřní i vnější část topidla studená. To je naprostý základ. Na pomoc si můžete vzít krbový vysavač, který jednoduše napojíte na obyčejný vysavač. Nasáty popel pak jednoduše vyhodíte, nebo jej můžete díky jeho kompostovacím vlastnostem využít třeba na zahradě.

shutterstock_469356920

Dokonalý pohled

Co si budeme povídat. Pohled na plápolající oheň v krbu umí navodit dokonalou atmosféru. Proto je potřeba věnovat pozornost i krbovým sklům. Na čistění a odmaštění krbových skel, krbů a kamen si můžete vzít na pomoc PE-PO čistič, který pomocí rozprašovače nebo hadříku rovnoměrně nanesete na znečištěný povrch, necháte 5–10 minut působit a poté pomocí hadříku nebo stěrky setřete. Vůně citrusů je pak skvělým bonusem, který celý proces umocní a dovede k dokonalosti.

Protáhněte si komín

Nezapomínejte ani na komín. Pravidelnou revizi vám před topnou sezónou provede kominík. Pomocí PE-PO Kominíčka se ale můžete sazí z komína zbavit i svépomocí a zajistit si tak lepší hospodárnost provozu a výsledně tak i ušetřit. Stačí hodit 1–2 sáčky na rozžhavené topivo v dostatečně rozpálených kamen či krbu a máte hotovo.

Tak hurá do toho, ať si můžete s radostí užívat domácí pohodu a teplíčko.

Nenechte si uniknout nové články