Pálení čarodějnic zábavně i bezpečně

24.04.2017

K poslední dubnové noci se váže prastarý lidový zvyk pálení čarodějnic, kterým se naši předkové chránili před zlými duchy. I když dnes už nemáme na čarodějnice spadeno, jako tomu bylo ve středověku, lidé se zvyku stále drží a rádi se schází rok co rok u velkých ohňů, aby oslavili příchod jara. Se zakládáním ohňů se ale samozřejmě pojí riziko vzniku požáru. A protože si chceme pálení čarodějnic užít bez zbytečných komplikací, přinášíme vám tentokrát pár užitečných rad, se kterými budou jarní oslavy zábavné i bezpečné.

Kde založit oheň?

Základem je výběr správného místa pro ohniště. Vyhýbejte se prostorům s vysokým porostem či suchým povrchem, jako jsou louky, strniště, lesy nebo suché listí. Oheň zakládejte v dostatečné vzdálenosti od budov a alespoň 50 metrů od lesních pozemků. Zvažte také povětrnostní podmínky. Na místě vystaveném silnému větru by mohlo dojít k nekontrolovatelnému rozšíření ohně.

shutterstock_481554061

Jak správně připravit ohniště?

Když už máme vybrané místo, kde pálení čarodějnic vypukne, můžeme se pustit do přípravy ohniště. Nejlepší je vyhloubit zeminu a celé ohniště obložit kameny. Pokud máte v plánu pálit celou hranici, doporučujeme nařezat polena a udělat v nich drážky, aby pyramida lépe držela a nerozpadla se. Samotný táborák určitě nezapalujte pomocí hořlavých tekutin, jako je benzín, líh nebo nafta. Zkuste například naše tekuté podpalovače PE-PO a můžete se vesele pustit do oblíbeného opékání buřtů na klacíku.

shutterstock_625708070

Pokud máte zálibu v pyrotechnice, dejte pozor, ať vám rachejtle neskončí v otevřeném ohni. Samozřejmě by měl oheň stále někdo hlídat, odejít od něj úplně můžeme až po uhašení. Pro uhašení je nejlepší prolít celé ohniště vodou a případně ho zasypat zeminou nebo pískem. Kyblík s vodou je vždy dobré mít někde po ruce, kdyby se oheň náhodou vymkl kontrole. Vůbec nejlepší je ale předejít nebezpečí tak, že se dohodnete s místními dobrovolnými hasiči, kteří mohou dohlížet po celou dobu na bezpečný průběh oslav. Ne každému se podaří takové dobrovolníky sehnat, proto mějte na paměti telefonní číslo 150, které můžete vždy v případě požáru vytočit a přivolat pomoc.

shutterstock_291054989

Nenechte si uniknout nové články