Pálení čarodějnic

30.04.2015

Noc plná ohňů, zábavy a magie se blíží. Pálení čarodějnic je starodávná tradice, kterou slavíme v noci z 30. dubna na 1. května. Na mnoha místech hoří velké hranice dřeva, které oznamují příchod jara a definitivní konec zimy. Noc byla v dávných časech pokládána za magickou. Během ní se slétaly čarodějnice na sabat. Na ochranu před jejími kouzly zapalovali lidé velké ohně, které je měly před jejich zlými kouzly ochránit.

grilzone_carodejnice_1

V dnešní době na čarodějnice nevěříme. Pálení čarodějnic se stalo běžnou oslavou prvního krásného počasí. Setkáváme se s přáteli, opékáme buřty a užíváme si teplejších nocí. Připravit tak velký oheň ale není jen tak. PE-PO vám přináší několik základních rad, se kterými pálení čarodějnic bezpečně zvládnete.

Nejdříve si vyberte ideální místo na založení hranice. Mělo by být dost daleko od obydlí, aby ani nejmenší jiskřička nemohla založit požár. Dávejte pozor i na vzdálenost od lesa či keřů, které snadno vzplanou. Až najdete ideální místo, nezapomeňte ohniště ohradit kameny nebo vykopejte středně hlubokou jámu. Předejdete tak možným nehodám. Pro samotnou hranici použijte suché dřevo či klacky. Ty mokré budou nepříjemně čoudit a půjdou těžko zapálit. Na rozdělání ohně nepoužívejte benzín ani další nebezpečné hořlaviny. Vyberte si ze široké nabídky PE-PO od klasických podpalovačů až po ty tekuté. S nimi to bude hračka.

grilzone_carodejnice_2

Dávejte si pozor i na sílu a směr větru. Pokud stavíte hranici z polen, pamatujte i na její stabilitu. Nesmí se vám stát, že se zapálená zhroutí. Nenechávejte tak oheň nikdy bez dozoru a mějte připravený kýbl vody či písku na uhašení. Pokud by se oheň vymkl kontrole, rozhodně se nebojte zavolat hasiče. Pokud dodržíte všechny jmenované zásady, pálení čarodějnic si užijete a vám ani vašemu majetku se nic nestane.

Nenechte si uniknout nové články