Po domácku vypěstovaná zelenina je to nejlepší, co můžeme doma servírovat na stůl. Ne každý má ale místo a čas na výstavbu skleníku. Proto se tentokrát podíváme na to, jak si na zahrádce během chvilky postavit pařeniště. Stačí stlouct dohromady pár fošen, přikrýt je starými okny a můžeme začít sázet.
Pařeniště je vlastně levnější verze skleníku, která vám nezabere tolik místa a není tak náročná na údržbu. O to víc přijde vhod při nestálém jarním počasí, které by mohlo rostlinky poškodit. A co v pařeništi pěstovat? Ideálně zeleninu a bylinky menšího vzrůstu, jako jsou saláty, kedlubny, okurky, ředkvičky, petržel a pro ranou sklizeň i rajčata a papriky. Výborně poslouží také na rychlení zeleniny nebo předpěstování sazenic.
Co budeme potřebovat:
- stará okna
- dřevěné fošny (ideálně borové)
- trámky (dva o délce 80 cm a dva o délce 60 cm)
- kladivo
- hřebíky
- spojovací panty
- šroubovák
- pilu
- štětce
- fermež
- impregnaci na dřevo
Postup:
Ze všeho nejdříve si vyhradíme pro pařeniště místo a rozvrhneme si velikost obdélníkové konstrukce tak, aby odpovídala velikosti okenních rámů. Vybereme si místo, kam se přes den dostane nejvíc sluníčka, a vyhrabeme díry v zemi pro sloupky do hloubky cca 30 cm.
Ze všech čtyř trámků si seříznutím na potřebnou délku vytvoříme rohové sloupky. Boční stěny stlučeme z několika fošen, které si seřízneme na délku a boční zešikmení tak, aby přední část obdélníku byla nižší než ta zadní a přibijeme ke sloupkům, které pak zasadíme asi 30 cm pod zem. Vyšší stěna by měla směřovat na sever a nižší na jih, aby byly rostlinky vystaveny slunečním paprskům. Než konstrukci zasadíme do připraveného místa, dřevo by mělo být řádně ošetřeno impregnací. Pařeniště přikryjeme okny, které je dobré natřít například fermeží, dřevo je tak chráněno před vlhkostí. Na přikrytí jsou ideální i zahradnické fólie, se kterými se oproti oknům manipuluje snáze.
Údržba pařeniště není nic náročného, zato by se na ni mělo myslet denně. Při mrazech nebo naopak při letních vedrech je dobré pařeniště přikrýt jutovými pytli, aby se rostlinky nespálily. Také doporučujeme sehnat větrací kolík, kterým přikrývku nadzvednete, aby mohlo pařeniště řádně dýchat a nic vám nezplesnivělo.