Banánové lodičky

06.05.2015

Jako malá holka jsem bezmezně milovala svojí kuchařku Panenky Barbie. Růžový sešítek v plastový kroužkový vazbě plný barevných fotek stylizovaných zátiší s Barbie a jejími kamarády- “Barbie vás zve na párty.”. Kapitoly jako “Zahradní párty”, “Valentýnská věčeře”, “Video párty na dobrou noc”.

bananove_lodicky_1

Ve svých osmi letech jsem samozřejmě ještě netušila, že pod slovem párty by se mohlo skrývat ještě něco jinýho než dělání sendvičů, makaronů se sýrem a lívanečků. Ovšem už tehdy jsem tušila, slovy Zlaty Adamovské aka Evy Adamové z Hříchů pro pátera Knoxe, že “lepší párty než parte.” A tuhle svoji první kuchařku jsem milovala.

bananove_lodicky_2

Tenhle recept je lehká reminiscence na americký výjevy z týhle kuchařky, který v první polovině devadesátých let musely působit jako z jiného, filmově vysněného světa plného lívanců k snídani, javorového sirupu a burákovýho másla, sýru cheddar a mikrovlnek cinkajících jako postmodení variace na orloj. Tohle je recept pro děti a dospělý, jako sladká tečka po celodenním grilování, myslím, že moje dětská kamarádka Barbie by mě pochválila a dala by si taky.

bananove_lodicky_3

Banánové lodičky plněné marshmallows

  • Na 4 lodičky, tedy čtyři porce pro lidi, co se nebojí jídla, budete potřebovat:
    4 banány
    4 jeden balíček mini-marshmallows (250 g)
  • 1 balíček čokoládových sprinklers (nebo duhových)
  • alobal
  • ostrý nůž
  • variace: oříšky, čokoláda na vaření, čokoládová nebo karamelová poleva, arašídové máslo nebo javorový sirup.

bananove_lodicky_4

Banán podélně nakrojíte, musíte si dát pozor, abyste nedokrojili až ke konci nebo neprořízli banán úplně. Alobal nastříháte na obdélníčky odpovídající jednou tolik velikosti banánů a kolem každého banánu z alobalu uděláte jakousi ochrannou “lodičku”. Jde o to, že alobal pod zavřeným grilem rychleji kumuluje teplotu “kam má” a banán se ugriluje rychleji. Banán naplníte marshmallows a posypete vrchovatě sprinklers (kdo by se cítil obzvlášt kreativní a bláznivý, může doplnit oříšky nebo dobrou vysokoprocentní čokoládou). Lodičky položíme na vrchní mřížku grilu a přiklopené necháme grilovat cca.25 minut. Vtip je v tom, že banán bude vláčný, horký, měkký s nádechem grilu, marshmallows se rozpustí, ale sprinklers vydrží víceméně jak jsou (jsou dělaný jako zdobení na pečení a vydrží i vystavení vyšším teplotám). Oříškům a sladkým sirupům se při servírování meze nekladou, ovšem už kombinace banánu a roztopených marshmallows úplně stačí k instantnímu štěstí a radosti.

bananove_lodicky_5

Pokud jste po celodenním grilování plní, doporučuju jednu banánovou lodičku pro dva. Bude legrace, jako v Barbie kuchařce. Dobrou chuť.

bananove_lodicky_6

Nenechte si uniknout nové články