Ukaž svoje nářadíčko

16.02.2016

Plápolající oheň, teplíčko, pohoda a relax. Přítomnost kamen v domácnosti je jedním z nejvíce uklidňujících prvků, který už dávno nepatří jen na horské chaty. Jestli si chcete tento blahodárný pocit uchovat co nejdéle, je zapotřebí vynaložit i trochu vlastního úsilí, přiložit ruku k dílu a pravidelně provádět údržbu.

O krbech jsme napsali už mnoho článků. Dnes se ale zaměříme na velmi důležitou část, které jsme doposud tolik pozornosti nevěnovali. Tím je krbové nářadí. Jde o nezbytnou součást, která navíc může i skvěle doladit váš interiér.

Co by u žádného krbu nemělo chybět?

Do základního vybavení krbového nářadí bezesporu patří smetáček, lopatka, kleště a pohrabáč, který využijete na posouvání hořících polen už během samotného topení. To může být vyrobeno z nejrůznějších materiálů. Na českém trhu najdete nerezové, kované či lakované. I samotné stojany a věšáky na nářadí můžete najít v různých provedeních od těch nejjednodušších až po ty designově velmi propracované.

V běžné výbavě nesmí chybět ani kvalitní podpalovač. Doba, kdy bylo možné oheň rozdělat jen pomocí novin a třísek je naštěstí tatam. Kousky spálených novin by vám navíc mohly snadno proniknout do interiérů. V současné době si můžete vypomoci nejrůznějšími typy podpalovačů.

  • Pevný podpalovač – zapálí se po vložení do ohniště
  • Tekutý podpalovač – nasákne do dřeva a umožní rychlejší zapálení
  • Gelový podpalovač – hořlavá pasta
  • Svitky – tuhý podpalovač z ekologické dřevité vlny

Dalším praktickým kouskem je koš na dřevo. Je pravda, že dřevo můžete přenášet nejrůznějšími způsoby. Proč ale nedoladit vše a vytvořit tak jeden krásný celek. Navíc nošení dřeva v rukou je lehce nepraktické a nejde zrovna o nejčistší způsob manipulace. Do koše navíc dáte větší množství dřeva a poslouží i jako designový doplněk.

I zde máte na výběr z mnoha variant. Ohledně materiálů můžete vsadit na klasiku v podobě proutěných, kovových nebo kovaných košů, nebo můžete zvolit originální cestu v podobě skleněných či kožených košů, které jsou skvělou volbou pro moderní interiéry. Tvar a velikost záleží jen na vašich možnostech. Existují jak malé, lehké koše, tak velké masivní a je jen na vás, jaký si zvolíte.

shutterstock_65944267

Některé krby mají přední prostor vykachličkovaný, aby se zabránilo vznícení podlahy od žhavých uhlíků, které při troše nepozornosti z ohně vypadnou. Pokud je váš krb nemá, můžete to vyřešit sklem, které před něj položíte. Pozor! Volte pouze tvrzené sklo, které odolá vysokým teplotám.

Důležitou součástí je vysavač popela. Ten vám v mnohém usnadní práci. Zvolit můžete vysavač bez motoru, který napojíte na jakýkoli klasický vysavač, tak vysavač s integrovaným motorem a nádobou na popel.

shutterstock_8107195

A co vy? Máte všechny tyto potřebné doplňky ke krbu?

Nenechte si uniknout nové články