Ve zdravém těle zdravý duch

02.01.2017

Smažená, kalorická jídla, hory cukroví a v neposlední řadě alkohol. Jak už to tak bývá, svátky si každý z nás vychutnává plnými doušky. Více jak týden dáváme našemu organizmu pořádně zabrat. Vánoce a Nový rok jsou ale za námi a tak je na čase dopřát našemu tělu pořádný detox. Nebojte se, není důvod se děsit. Stačí dodržovat pár základních pravidel a věřte, že sami brzy ucítíte změnu, za kterou vám vaše tělo rádo poděkuje.

 1. Jezte, ale s mírou
  Detox rozhodně neznamená půst ani hladovku. Těmi si akorát zpomalíte metabolismus a ochudíte se o důležité živiny, které vaše tělo vyžaduje. Proto jezte 5x denně a pečlivě vybírejte, co si naložte na talíř.
 2. Dbejte na to, co jíte 
  Nejen v rámci detoxu ale celoročně je dobré omezit cukry a snížit příjem bílé mouky, mléčných výrobků, uzenin, soli a živočišných tuků a zcela vypustit nebezpečná „ečka“. Naopak se naučte jíst dušenou zeleninu, zeleninové polévky, ryby, luštěniny, ořechy a hnědou rýži.
 3. Zařaďte do svého jídelníčku ovoce a zeleninu
  Vlažná voda s citrónem hned po ránu dokonale nastartuje metabolizmus a navíc zbaví tělo škodlivých látek. Jablka či jablečný mošt obsahují vitamín E, který svědčí vaší pleti a mrkvová šťáva je zase plná vitamínů, antioxidantů a minerálů. Stejně tak přivítejte ve svém jídelníčku červenou řepu, zázvor, květák a špenát.
  shutterstock_130707287
 4. Věřte antioxidantům
  Antioxidanty udržují váš imunitní systém v kondici a zpomalují stárnutí. Patří mezi ně jahody, borůvky, kiwi, švestky, kapusta, zelí, česnek a citrusy. U bylinek se pak můžete zaměřit na mátu, šalvěj, tymián a rozmarýn.
 5. Dopřejte si čerstvý vzduch
  Pokud můžete, vyjděte si po práci na krátkou procházku, nebo ještě lépe, choďte do práce i z práce pěšky (nebo aspoň část cesty). Skvělou formou relaxu je i sport, a to v jakékoli podobě. Vyberte si ten, který vám bude vyhovovat nejvíce a dopřejte si ho alespoň 2x týdně. Spálíte přebytečné tuky, předejdete nemocem, zpevníte postavu, pročistíte si hlavu a budete se cítit lépe.
 6. Pusťte bylinky do svého života
  Už naše babičky znaly moc bylinkových čajů, které jsou pro detoxikaci naprosto ideální. Vyzkoušet můžete kopřivu, lípu nebo heřmánek. Výběr je o pravdu široký a chutě nezměrné, takže vybírejte, zkoušejte a uvidíte, že bylinkovým čajům přijdete brzy na chuť.
  shutterstock_362623601
 7. Dodržujte na pitný režim
  Škodlivé látky můžete z těla i odplavit. Jak? Dodržováním pitného režimu. Snažte se denně vypít alespoň 2 litry tekutin v podobě neperlivé vody. Vyhněte se slazeným nápojům a kávě.
 8. Omezte alkohol
  Sklenka vína nebo malé pivo si můžete čas od času dopřát, vyhněte se ale nadměrné konzumaci, které přetěžuje játra. I kuřáci by se měli vzdát svého zlozvyku.
 9. Dostaňte to ze sebe
  Škodlivé látky můžete dostat z těla nejen močí, ale i potem. Zde se nabízí sport nebo sauna. Další možností je kvalitní peeling celého těla pomocí sprchového gelu nebo kartáče.
  shutterstock_308972822
 10. Relaxujte
  Nejlepší regenerací organismu je kvalitní spánek, který zmírňuje stres, zlepšuje paměť a prodlužuje život. Ani tady se ale nemá nic přehánět. Pro dospělého člověka je ideální délka spánku 7–8 hodin.

Nenechte si uniknout nové články