Vytvořte si zahrádku na balkóně

13.03.2017

Nemáte dům se zahradou, ale přesto toužíte po vlastní úrodě? Nemusíte věšet hlavu. K pěstování zeleniny a bylinek si bohatě vystačíte i s balkónem. Zahradničení má navíc na spoustu lidí blahodárné účinky. Nejenže se manuální prací dokonale odreagujete, ale navíc si vypěstujete i 100% bio zeleninu. S přípravou můžete začít už nyní. Stačí pár kroků a zanedlouho se můžete těšit ze své první úrody.

Co budete potřebovat?

  • Dobrý plán rozmístění květináčů
  • Květináče
  • Sazenice a semínka
  • Substrát
  • Hnojivo
  • Chuť začít

Místo rozhoduje

V první radě je důležité věnovat pozornost balkónu. Dejte si pár dní na jeho sledování, abyste si vytipovali stinná místa, místa, kam svítí sluníčko, kam prší a která jsou naopak krytéa. Podle toho si následně po konzultaci se zahradníkem můžete přesně naplánovat zeleninu a bylinky, které si zasadíte. Každé totiž svědčí něco jiného.

Nádoby

Poté, co budete mít vybrané sazeničky, důkladně si změřte svůj balkón ještě před nákupem samotných květináčů. Využít můžete i některé nádoby z vaší domácnosti jako kelímky od jogurtů, hrnce či kyblíky. Vhodné jsou plastové nádoby, kvůli jejich snadné manipulaci a jednoduššímu zazimování.

Nebojte se pro pěstování využít všechny prostory a vypomoci si i schůdky, policemi, stoličkami. Díky stupňování získáte ještě více prostoru.

Semínka a sazeničky

Sazeničky si můžete koupit rovnou v zahradnictví nebo na farmářských trzích. Pokud se rozhodnete vypěstovat si sazeničky sami za oknem, vždy vysévejte semínka podle návodu na sáčku. S předpěstováním můžete začít už nyní. Důležité je pečlivě zalévat. Semínka mají ráda vlhko a teplo. Při klíčení totiž nesmí substrát vyschnout.  Dobré je na začátku dodávat vláhu pomocí rosení a ne proudem vody.bylinky5

Substrát

Substrát nakupujte vždy ve větším množství. Časem se znehodnocuje, proto je dobré mít jej v záloze a doplňovat a obměňovat. Doplnit jej můžete o písek, který se postará o jeho odlehčení. Kompost jej zase obohatí o živiny.

Výsadba

Květináče či jiné nádoby by v sobě měly mít otvor, kterým odteče přebytečná voda. Na tento otvor položte kamínek a zasypte vrstvou drenáže, poté přijedejte substrát. Pro přesazování volte raději večerní hodiny, rostlinku zalijte a nechte alespoň den mimo přímé sluneční záření. Nezapomeňte ani na následné hnojení. V květináči neprobíhá přirozený životní cyklus, proto je dobré mu aspoň jednou za 14 dní trochu pomoci přihnojením.

Zalévání

Pro zalévání je nejvhodnější dešťová voda. Pokud ji ale nemáte, nevadí. Můžete ji nahradit běžnou kohoutkovou vodou, kterou necháte minimálně jeden den odstát.

Co můžete na balkóně pěstovat?

Vrhnout se můžete na pěstování okurek, rajčat, chilli papriček, petržel, jarní cibulku, pažitku, ředkviček. U bylinek zase na bazalku, mátu, šalvěj, meduňku či levanduli. Důležité je věnovat pozornost jejich umístění.

Věříme, že se do svého zahradničení pustíte se stejným nadšením jako my, první úroda na sebe nenechá dlouho čekat.bylinky4

Nenechte si uniknout nové články